Архив на блога

Разсъждения върху изчислението на оценките на кандидатите за обществени поръчки

Забелязвам, че в последните години, при оценка на предложенията за изпълнение на обществени поръчки се използва критерий определен от зависимостта:
Ki=Cmin/Ci                                                                (1)
където:
Кi са количеството точки, с които е оценен всеки един кандидат;
Сi е размерът на оценявания показател (цена, времетраене и т.н) по офертата на всеки един кандидат;
Сmin е най-ниската стойност на оценявания показател от офертата на някой от кандидатите.
Веднага се вижда, че това е експоненциална функция от типа 1/х. Ще демонстрирам с пример, разпределението на оценките на кандидати в една обществена поръчка.
Ако максималната оценка на предложение на кандидат за обществена поръчка е 60 точки и ако четирима кандидати оферират цени: 3 милиона лева, 4 милиона лева, 5 милиона лева и 6 милиона лева,
тогава:
кандидатът с оферта 3 милиона трябва да бъде оценен с най-високата оценка – 60 точки;
кандидатът с оферта 6 милиона трябва да бъде оценен с най-ниската оценка. Поради това, че цената му е двойно по-голяма от най-ниската цена, то би трябвало оценката му да бъде двойно по-ниска, т.е. - 30 точки;
кандидатът с оферта 4 милиона лева, трябва да бъде оценен с 50 точки;
а кандидатът с оферта 5 милиона лева, трябва да бъде оценен с 40 точки.
Просто и логично. Задача от математиката за долните класове на основните училища.
Когато приложим формула 1, при оценката на втория и третия кандидат, вместо с 50 и 40 точки (вследствие криволинейността на функцията y=C/х), ще се получат оценки от 45 и 36 точки. Това очевидно ощетява всички кандидати между първия и последния и колкото кандидатът е по-близо до първия, толкова е по-ощетен.
Ако оценката се извърши по критерий, изразен с линейна функция, очевидно ще е по-справедлива. Тогава разпределението на точките от оценка на кандидатите ще повтори резултатите в горния пример.
Вероятно ще има математици, които ще кажат, че линейният критерий е уязвим от играчи в търговете, предлагащи втора, по-висока оферта, защото ако някой кандидат подаде и друга оферта (посредством втора фирма) с много по-високи стойности от всички други, тогава образно казано ще се разтеглят оценките на кандидатите след първия и техните оценки ще се снижат. Но оценките, определени по формула 1 също са потенциално уязвими, ако се подаде манипулираща процедурата оферта на втора фирма със значително по-ниска оферта, която впоследствие се оттегли от поръчката. Освен това подобни манипулации при експоненциално определените критерии ще ощетят много повече кандидатите след първия, отколкото при линейни критерии.
Най-добре е такива оферти, които значително се различават от стойностите на останалите кандидати, да бъдат елиминирани от конкурса, ако не са обосновани с необходимите аргументи.
Освен това линейността на разпределение може да се гарантира и при използване на критерия, определен по формула 1, но допълнен с линейно разпределение на оценките между първия и последния кандидат, като стойностите на най-високата и най-ниската оценка се определят по формула 1, а междинните оценки се определят по формула:
Ki=Kmax-(Kmax-Kmin)*(Ci-Cmin)/(Cmax-Cmin)           (2)
която не е друго, а уравнение на права между две точки (Сmin;Kmax) и (Сmax;Kmin).


  Край


Няма коментари: