Архив на блога

Индустриална революция и строителството на мостовете - Първа част

С термина "индустриална революция" се означава преходът от „прединдустриално“ към „постиндустриалното“ общество от средата на 18-ти до края на 19-ти век. Преди този преход се наблюдава в световен мащаб нарастващо темпо на индустриална, търговска и технологична дейност в един дълъг период от около хилядолетие, който довежда до ускоряване на процесите на индустриализация, които продължават и в наше време. Индустриалната революция не е времеви отрязък, а по-скоро термин, отразяващ ускоряването на темповете на нарастващо развитие на промишлено производството, техниката, технологиите и динамиката в развитието на всички сфери от обществения живот и дейност.
Индустриалната революция е световен феномен, който е свързан с наличните ресурси и производствен потенциал на районите,  с търговските връзки и движението на капитали, с научните, технически и технологични достижения и взаимното проникване и разпространение на технологиите от едни райони и държави в други.
Усъвършенства се конструкцията на водното колело, което довело до увеличаването на скоростта на въртене, а от там и до по-високата енергия извличана от течащите води. В средата на 18-ти век научното изследване на Джон Смитън (John Smeaton) за водното колело довело до значително увеличаване на ефективността, осигуряваща необходимата енергия за индустриалното производство.
Воденица на река Чертовка в Прага Чехия
 Постепенно водните колела били изместени от по-малката, по-евтина и по-ефективна турбина, разработена от Беноа Форнейрон (Benoît Fourneyron), започвайки с първия модел от 1827 г. 

Турбина на воденица, вероятно разработена от Беноа Форнейрон от началото на 19 век. Обръщането на посоката на въртене на водата генерира до 125 оборота за минута, в сравнение с около 60 оборота за минута на по-старото водно колело
Усъвършенстват се и вятърните мелници, където се въвеждат механизми за корекция ориентацията на мелниците, което повишава мощността им.
Вятърна мелница
Отличителна черта на индустриалната революция е напредъкът в енергийните технологии. В началото на този период основен източник на енергия е животинската тяга и природните сили, вятър и вода. Използват се и не особено голям брой  атмосферни парни двигатели, инсталирани за изпомпване на водата от въглищните мини.
В началото на осемнадесетти век Томас Нюкомен (Thomas Newcomen) разработва парен двегател, който се нарича "атмосферен", защото парата се намира под ниско налягане.
Съществуват твърдения, че двигателят на Нюкомен е изобретен 16 века по рано от Херон Александрийски. Все пак патентът в английското патентно ведомство е от Нюкомен. Истинската движеща сила на тези двигатели е вакуум, създаден, когато парата се кондензира във вода. В този първоначален парен двигател котелът е разположен директно под цилиндъра. Процесът е прост. Първо се пуска пара от котела към цилиндъра, когато буталото достигне върха на цилиндъра. В него се впръсква студена вода, за да кондензира парата и по този начин се образува вакуум. Буталото се засмуква в цилиндъра и слиза в долно положение, след което цикълът започва отново.
Изобретяването на парния двигател на Джеймс Уат дава възможност за получаване на много по-голяма енергия за задвиждане на машините в промишленото производство.
През 1763 година на 27 годишния механик Джеймс Уат (James Watt) е даден парен двигател на Томас Нюкомен за ремонт. Уат разбрал, че може да промени принципа на работа на двигателя и да увеличи ефективността му, чрез използването на отделен кондензатор. В горната половина на парния цилиндър върху буталото се въздейства с пара под високо налягане, а в долната половина буталото се придвижва чрез създавания при кондензирането на парата вакуум. Кондензаторът създава вакуум в долната част на цилиндъра и във вакуумната помпа. Това подобрение прави двигателя на Уат 4 пъти по-мощен от модела на Нюкомен.
  Изобретеният от Уат двигател бързо намира приложение, в мините, мелничното, текстилното производство и други. За транспорта обаче бил необходим по-мощен двигател.
Парният двигател с високо налягане на Тревик
  Английският инженер Ричард Тревитик (Richard Trevithick) е първият, който използва пара под високо налягане (10 кг/см2) в двигателите си в Англия през 1799 г. Парният двигател с високо налягане елиминирал кондензатора и позволил използването на по-малък цилиндър, което спестявало място и тегло. По-компактният, по-лек и достатъчно малък двигател, можел "да носи собственото си тегло дори с прикрепена карета". 
Чертеж на демонстрирания в Колбрукдейл локомотив - 1802 г.
Съхранява се в Научния музей (Science museum) в Лондон
Възстановка на локомотива на Тревик от 1802 година
   През 1802 г. Тревитик показва в Колбрукдейл (Coalbrookdale) превозно средство с парен двигател, което той е нарекъл "Пуфтящия дявол" ("Puffing Devil"). На Бъдни вечер той го демонстрира като превозва с него шест души по улиците на града и близкия хълм, чак до съседното село. Това е първата демонстрация на транспорт, задвижван от пара.
Лондонската парна карета - 1803 г.
След няколко дни, оставен без надзор с още горяща жар, Пуфкащият дявол  изгорял, но това не възпряло Тревик. По негови проекти били създадени още няколко превозни средства с различно предназначение, някои движещи се по железен път от чугунени релси. Нито едно от тях не постигнало търговски успех, но Тревик показал, че е възможно създаването на достатъчно мощен парен двигател, който да задвижи превозно средство.
  Проблемите свързани със създаването на ефективно превозно средство с парна тяга бил, че създаването на тежки локомотиви водело до счупване на чугунените релси. Все още нямало ефективни методи за производство на ковано желязо и стомана. А леките локомотиви не били в състояние да превозят достатъчно количество товари, именно защото са леки и нямали достатъчно сцепление с релсата за създаване на необходимата теглителна сила.
Парен локомотив на Мъри и Блекинсоп със зацепване към зъбчата рейка до едната релса  -  1
Парен локомотив на Мъри и Блекинсоп със зацепване към зъбчата рейка до едната релса  -  2
През 1811 година Джон Блекинсоп (John Blenkinsop) патентова система за зъбно колело и пиньон за локомотив, която ще бъде проектирана и построена от Матю Мъри (Matthew Murray).
Джон Бленкинсоп изобретява зъбчатата железопътна релса през 1811 година и я използва по линията, която построил между Лийдс и Мидълтън, по която се движили четири локомотива на Матю Мъри от 1812 до 1835 година.
През 1812 година Матю Мъри, проектирал и построил първия търговски жизнеспособен локомотив, двуцилиндровият "Саламанка", след като закупил патента на Тревик. Мъри усъвършенствал локомотива, добавяйки втори парен цилиндър, с което постигнал по-добро задвижване. По късно били произведени още няколко подобни локомотива (за единият от които се знае, че е "Блюхер" / "Blücher"), които влезли в широка употреба в мините.
Локомотивите Мъри и Бленкинсоп имали първите цилиндри с двойно действие и за разлика от модела на Тревик, нямали маховик. Цилиндрите са задвижвали колело с редуктор, който се зацепва със зъбния гребен до едната релса.

Цветна гравюра от 1814 година, която е най-ранното познато днес представяне на парния влак - гравюра Джордж Уокър (George Walker) и акварел Робърт Хавел (Robert Havell)
"Пуфтящият Били" ("Puffing Billyе") е построен през 1813–1814 г. от Уилям Хедли (William Hedley), Джонатан Форстър (Jonathan Forster) и Тимоти Хакворт (Timothy Hackworth) за Кристофър Блекет (Christopher Blackett), собственик на въглищната мина "Уилиам Колиери" ("Wylam Colliery") близо до Нюкасъл на Тайн, в Обединеното кралство. Това е първият търговски локомотив използващ сцепление между колелата и релсите. Първоначално локомотивът бил с 2 оси, но поради голямото тегло на локомотива (8,5 тона), се получавало голямо натоварването на ос и чугунените релси не издържали и се счупили, което довело до увеличение на броя на осите на четири. По-късно, след подобряване носимоспособността на релсите, "Пуфтящият Били" отново бил пресъоръжен в двуосен локомотив.
Снимка на "Пуфтящия Били" ("Puffing Billy") от 1907 година
Макар и днес зъбчатите железници да намират приложение в някои високопланински железници, железопътния транспорт се развива върху идеята за адхезия между релсата и колелото на локомотива. Това било възприето и доразвито от Джордж Стивънсън (George Stephenson).

Край на Първа част



Няма коментари: